Zorlu Eğitim Kurumları Samsunspor Şehitlerini Unutmadı!

Zorlu Eğitim Kurumları, 20 Ocak 1989 Tarihinde Geçirdikleri Trafik Kazasında Hayatını Kaybeden Samsunspor Oyuncuları İçin Anma Etkinliği Düzenledi. Düzenlenen Etkinlikte Duygu Dolu Anlar Yaşandı.

Türk futbolunun en acı günlerinden birisi olarak tarihe geçen, 20 Ocak 1989 tarihinde yaşanan kazada Samsunspor Teknik Direktörü Nuri Asan, futbolculardan Muzaffer Badalıoğlu, Mete Adanır, Zoran Tomiç ve otobüs şoförü Asım Özkan hayatını kaybetmişti.

EMİN KAR'DA UNUTULMADI!
Bundan tam 34 yıl önce, 20 Ocak 1989’da kaza yapan Samsunspor kafilesinde hayatını kaybeden teknik adam, futbolcular ve personeller, Samsun Zorlu Eğitim Kurumları'nda düzenlenen duygusal bir anma töreni ile anıldı. Anma töreninde kazada yaralanan ve 2021 yılı Ekim ayında vefat eden Emin Kar'da unutulmadı.

PROGRAMA YOĞUN KATILIM
Türkçe Öğretmeni Gökçe Yazıcı moderatörlüğünde Zorlu Okulları Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen anma etkinliği programına,  Zorlu Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Ergin Zorlu, Samsunspor Futbol A.Ş. Genel Müdürü ve İcra Kurulu Üyesi Soner Soykan, Samsunspor Kulübü Derneği Başkanvekili Savaş Boyar, Samsunspor taraftar grupları, okul yöneticileri, öğretim üyeleri ve okul öğrencileri katıldı.

'HÜZNÜ VE GURURU BİRLİKTE YAŞIYORUZ'
Program, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasını Zorlu Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Ergin Zorlu yaptı. Günün anlam ve önemiyle ilgili konuşan Zorlu, "Değerli Samsun ve Samsunspor’umuzun sevdalıları! Bugün burada 20 Ocak 1989 yılında aramızdan ayrılan Samsunspor’umuzun çok değerli futbol şehitlerimizi anmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bugün çok çeşitli duyguları bir arada bulunduruyoruz. Bir yandan hüzün, keder, matem havası içindeyken, bir yandan da zorluklara göğüs gererek bugünlere kadar gelen Samsunspor’umuzun gururunu yaşıyoruz. 20 Ocak günü çok elim ve vahim bir kaza sonucu hayatını kaybeden Nuri Hoca’nın, Mete’nin, Tomiç’in, Asım’ın, Muzaffer’in ve kaza sonucu sakat kalarak yaşadığı her günü Samsun ve Samsunsporumuz için feda eden Takım Kaptanımız Emin Kar’ın anısını gururla taşıyoruz "dedi.

'ŞEHİTLERİMİZİN HATIRALARINI YAŞATIYORUZ'
Zorlu Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Ergin Zorlu şöyle devam etti; "Zorlu Eğitim Kurumları olarak bizler her yıl futbol şehitlerimizin geride bıraktıkları hatıraları yaşatmaya, genç nesillere Samsunspor sevgisini anlatmaya ve onlara aktarmaya çalışıyoruz. Dün olduğu gibi bugün ve yarın da her daim bıkmadan ve usanmadan Samsunspor’umuzun emrinde olmak her Samsunlu için asli bir görev ve futbol şehitlerimize sorumluluğumuzdur. Bu vesileyle kazada hayatını kaybeden futbol şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Büyük Samsunspor camiamıza sabırlar diliyorum. Ruhları Şad olsun.”

PROGRAMDA DUYGU DOLU ANLAR
Zorlu’nun konuşmasının ardından okulun Tarih Öğretmeni Yasemin Yılmaz, Şair Fatih Uraz’ın kaleme aldığı duygu yüklü bir şiirini seslendirdi. Şiir dinletisinin ardından okul öğrencileri de matem temalı şiirler okuyarak futbol şehitlerini yâd etti. Okunan şiirler salondakilere duygu dolu anlar yaşattı. Ardından lise öğrencilerinin sahnelediği 20 Ocak oratoryosunda Samsunspor formasıyla sahne alan öğrenciler, kazada vefat eden takım oyuncularını canlandırdı. Sergilenen oratoryo izleyicilerden büyük alkış aldı. Oratoryo gösterisinin ardından davetlilere, 1989 yılına ait TRT Televizyonu arşivinde yer alan, Samsunsporlu takım oyuncularının geçirdiği kaza ile ilgili yapılan haber programları, vefat eden futbolcuların cenaze merasim töreni görüntüleri ve ilgili tarihlerde gazetelerde çıkan kaza ile ilgili haber küpürlerinin yer aldığı video izletildi.

'134 YIL GEÇSEDE BU ACI UNUTULMAZ'
Video sunumunun ardından trafik kazasının canlı tanığı futbolculardan Yüksel Öğüten kürsüye gelerek kısa bir konuşma yaptı. Öğüten konuşmasında,gerçekleşen anma etkinliğine davetlerinden ötürü Ergin Zorlu’ya teşekkür ederek takım arkadaşlarının kaza sonucu vefat etmelerinden dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Samsunspor Kulübünde başkanlık yapmış olan Hakkı Tomaç’a 34 sene sonra bir teşekkür etme imkânı yakaladığını belirten Öğüten, kendisine minnet ve şükranlarını iletti. Öğüten’in ardından kürsüye gelen Samsunspor eski Takım Kaptanı Emin Kar’ın oğlu Avukat Mustafa Kar'da elim kazadan dolayı oldukça üzüntülü olduğunu ifade ederek kazada vefat edenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi. Sonrasında Samsunspor Kulübü Derneği Divan Başkanı Hakkı Tomaç'ta kısa bir konuşma yaparak "Unutmadık, unutmamız mümkün değil, unutulacak gibi değil. Aradan geçen 34 yıla rağmen daha dünmüş gibi o elem verici acıyı yüreklerimizde hissediyoruz. 34 yıl değil 134 yıl geçse bile yine unutmayacağız "ifadelerini kullandı.

BOYAR'DAN TEŞEKKÜR
Samsunspor Kulübü Derneği Başkanvekili Savaş Boyar da konuşmasında yaşanan elim kazanın Türk futbol tarihine acı bir olay olarak geçtiğini belirterek, "34. yıl dönümünde bir kere daha futbol şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz "dedi. Futbol şehitlerinin anısına anıtın yapılmasında emeği geçen Yüksel Yıldırım ve Ergin Zorlu’ya teşekkürlerini ileten Boyar, "İnşallah Samsunumuza bir şampiyonluk kazandırabilirsek çok mutlu olacağız "ifadelerini kullandı.

ACILAR TAZELENDİ
Konuşmaların ardından davetlilere, kazada vefat eden takım oyuncularından Muzaffer Badalıoğlu’nun kızı Selen Badalıoğlu ile Mete Adanır’ın kardeşi Eralp Adanır’ın sesli ve görüntülü mesajları izletildi. Mesajların iletilmesinin ardından Okul Korosu, davetlilere “Hasretinden Yandı Gönlüm”, “Bir Şarkısın Sen”, “Hatıran Yeter” isimli sevilen duygu yüklü şarkıları seslendirdi.  Programın sonunda Samsunspor taraftar grupları, Ergin Zorlu ile birlikte günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi. Sevdamız Samsun Platformu Genel Başkanı Nuri Seven ile Gençlik Meclisi Başkanı Caner Alper, Zorlu’ya Samsunspor formasının renklerini taşıyan kravat hediye etti.

Diğer Haberlerimiz

Kurumumuz ile ilgili diğer haberler.